
Промените са факт след като бяха гласувани на второ четене в парламента
Парламентът окончателно прие ключови промени в Наказателния кодекс. Те предвиждат по-строги наказания за шофиране след употреба на алкохол или наркотици, криминализират продажбата на райски газ на непълнолетни и затягат режима за борба с корупцията, прането на пари и финансирането на тероризма.
„Днес показахме ясна воля за справяне с рисковете по пътищата и с престъпността. Приетите текстове повишават сигурността и доближават законодателството ни до европейските стандарти“, заяви министърът на правосъдието Георги Георгиев след вота.
Глобите за шофиране след употреба на алкохол и наркотици се увеличават от 2,5 до 7 пъти. Ако водач бъде хванат с над 1,2 промила алкохол, освен лишаване от свобода, той ще трябва да плати между 1000 и 5000 лева глоба. Същите суми ще се дължат и при управление след употреба на наркотици. Повторно нарушение води до още по-високи санкции – между 2000 и 10 000 лв.
Продажбата на райски газ на непълнолетни или на хора, които не разбират действията си, вече ще се счита за престъпление. Увеличават се и санкциите при продажба на алкохол и цигари на непълнолетни, особено ако това се случва системно.
С приетите текстове се криминализира и особено тежка форма на насилие над животни – когато се извършва с цел печалба и се разпространява в интернет. В такива случаи наказанието ще е затвор от три до десет години и глоба между 5000 и 20 000 лв.
Наказателният кодекс вече съдържа отделна глава „Тероризъм“, която обхваща и подготовката, и съпътстващите действия. Въвежда се отговорност за юридически лица, използвани за пране на пари, тероризъм или участие в организирана престъпност. Такива компании могат да бъдат лишени от правото да участват в обществени поръчки, да получават евросредства или данъчни облекчения за срок до три години.
Промените обхващат и борбата с корупцията. Уеднаквява се режимът за наказание при активен и пасивен подкуп на длъжностни лица – български и чужди. Вече ще бъде престъпление и когато облагата се дава или иска в полза на трето лице, без да е нужно длъжностното лице предварително да е дало съгласие.
Парламентът прие и намаляване на минималните глоби за обида и клевета, в съответствие с решенията на Европейския съд по правата на човека. Целта е защита на свободата на словото.
Законодателните промени отговарят на изискванията на Съвета на Европа и на Групата за финансови действия срещу прането на пари (FATF). Очаква се те да допринесат за изваждането на България от така наречения „сив списък“ и да помогнат в процеса на присъединяване към ОИСР.
Източник: БТВ
Още от България
Община Кюстендил отбеляза годишнината от рождението на Васил Левски
С едноминутно мълчание и свеждане на глава присъстващите отдадоха своята почит към Апостола
"Активно лято 2025" с уроци по безопасност на пътя за децата на Дупница
Театър "Пан" представи образователен спектакъл на площада в града за децата
Банско с две инициативи на х. "Бъндерица" този уикенд
Вижте програмата