За първи път читалището в града посрещна симфоничен оркестър в рамките на националното турне „Музикална магия 3“
Незабравима вечер, изпълнена с красота и силни емоции, подариха на жителите и гостите на Добринище музикантите от Плевенската филхармония с концерта от националното турне „Музикална магия 3“, водено от маестро Йордан Камджалов. Събитието остана в историята на града като първото гостуване на симфоничен оркестър в Народно читалище „Димитър Благоев-1925“ – знаков момент за културния живот на Добринище.
Концертът се състоя пред препълнена зала и събра почитатели на класическата музика не само от Добринище и община Банско, но и от съседни общини.
Под диригентството на маестро Йордан Камджалов оркестърът на Плевенската филхармония, заедно с виртуозните солисти Вероника Тодорова (акордеон) и Атанас Маринов (кларинет), представи впечатляваща програма, съчетаваща световната класика и българския музикален фолклор. В концертната вечер прозвучаха произведения на Щраус, Брамс, Бизе, Римски-Корсаков, Сен-Санс, Паганини, Лист и други велики композитори, както и специално създадени за проекта обработки на български народни мелодии.
Изключителният музикален диалог между солистите и оркестъра, непосредственото общуване на маестро Камджалов с публиката и неповторимата атмосфера превърнаха концерта в истински празник на духа и изкуството.
Сред официалните гости бяха кметът на община Банско Стойчо Баненски, кметът на Добринище Иван Сакарев, заместник-кметът на община Банско Георги Доневичин, проф. Любомир Пенев, кметът на община Гоце Делчев Владимир Москов, представители на културните среди и многобройни любители на класическата музика.
След края на концерта, изпратен с продължителни аплодисменти на крака и многократни бисове, кметът на община Банско Стойчо Баненски и кметът на Добринище Иван Сакарев благодариха на артистите за незабравимото музикално преживяване.
Публиката имаше възможност и за непринудена среща с маестро Йордан Камджалов и солистите. В неформалните разговори кметът на Банско изрази признателност, че проект от подобен мащаб достига и до малките български градове, превръщайки читалищата в сцена за най-високите образци на световното музикално изкуство.
източник: община Банско

Още от България
Добринище се превърна в сцена на музикалното изкуство
За първи път читалището в града посрещна симфоничен оркестър в рамките на националното турне „Музикална магия 3“
Въздушна линейка превози тежко пострадал мъж от Смолян
Мъжът е в тежко състояние след падане от 3–4 метра височина при битов инцидент.
Празникът на Рилския зелник събра стотици гости в Бели Искър
Над 70 майстори участваха в конкурса за най-добър зелник