
Доли е единственото агне, оцеляло до зряла възраст от 277 опита
Доли е женска финландска дорсетска овца и първият бозайник, клониран от възрастна соматична клетка. Тя е клонирана от сътрудници на института Рослин в Шотландия, използвайки процеса на ядрен трансфер от клетка, взета от млечна жлеза. Нейното клониране доказва, че клониран организъм може да бъде произведен от зряла клетка от определена част от тялото.
Използването на възрастни соматични клетки вместо ембрионални стволови клетки за клониране възниква от основополагащата работа на Джон Гърдън, който клонира африкански жаби през 1958 г. с този подход. Успешното клониране на Доли доведе до широк напредък в изследванията на стволови клетки, включително откриването на индуцирани плурипотентни стволови клетки.
Доли е клонирана от Кийт Кембъл, Иън Уилмут и колегите им от Института Рослин на Единбургския университет (Шотландия) и биотехнологичната компания PPL Therapeutics, базирана близо до Единбург. Финансирането за клонирането на Доли е осигурено от PPL Therapeutics и Министерството на земеделието. Тя е родена на 5 юли 1996 г. и умира на 14 февруари 2003 г. и е наричана „най-известната овца в света“ от източници, включително като BBC News и Scientific American.
Клетката, използвана като донор за клонирането на Доли, е взета от млечна жлеза и следователно произвеждането на здрав клонинг доказва, че клетка, взета от определена част от тялото, може да пресъздаде цял индивид.
Доли реално има три майки: едната осигурява яйцеклетката, другата ДНК, а трета износва клонирания ембрион до термина. Тя е създадена с помощта на техниката на ядрен трансфер на соматична клетка, при която клетъчното ядро от възрастна клетка се прехвърля в неоплодена яйцеклетка (развиваща се яйцеклетка), на която е премахнато клетъчното ядро. След това хибридната клетка се стимулира да се раздели чрез електрически удар и когато се развие в бластоциста, се имплантира в сурогатна майка. Доли е първият клонинг от клетка, взета от възрастен бозайник.
Противно на общоприетото схващане, Доли не е първото клонирано животно. Първият клониран голям бозайник е отново овца през 1984 г. от Стен Виладсен. Въпреки това, клонирането тогава е извършено от ранни ембрионални клетки, докато овцата Доли е клонирана от възрастна клетка.
Доли живее в института Розлин през целия си живот и ражда няколко агнета. Тя е евтаназирана на 6-годишна възраст поради прогресиращо белодробно заболяване. Не е открита причина, която да свързва болестта с нейното клониране.
Тялото на Доли е запазено и дарено от института Рослин в Шотландия на Националния музей на Шотландия, където е изложено редовно от 2003 г.
За изборът на името на Доли Уилмут казва: „Доли произлиза от клетка на млечната жлеза и не бихме могли да се сетим за по-впечатляваща двойка жлези от тази на Доли Партън” (популярна американска певица и актриса).
Клонирането на бозайници по това време е много неефективно – през 1996 г. Доли е единственото агне, оцеляло до зряла възраст от 277 опита. До 2014 г. се съобщава, че китайските учени имат 70-80% успеваемост при клониране на прасета, а през 2016 г. корейска компания, Sooam Biotech, произвежда 500 клонирани ембриони на ден. Уилмут обяви през 2007 г., че техниката за ядрен трансфер може никога да не бъде достатъчно ефективна за използване при хора.
източник: nauka.bg
Още от Развлечение
7 малки хака за домакини, които се чувстват на ръба (и искат обратно живота си)
Ако и ти се питаш как да се справя сама вкъщи – тази статия е за теб
Доли - овцата родена чрез клониране
Доли е единственото агне, оцеляло до зряла възраст от 277 опита
Празнуваме Летен Атанасовден!
Изпълняват се редица обичаи