
Делхи обяви, че са поразени девет обекта, има загинали и множество ранени
Индия заяви, че е атакувала девет обекта в Пакистан и пакистанския Кашмир в сряда. Делхи твърди, че „Операция Шиндур“ е срещу терористични групи, които са планирани удари, съобщи Ройтерс.
Офанзивата се е случила на фона на засилено напрежение между двете съседни държави, въоръжени с ядрени оръжия, след като беше извършено нападение срещу хиндуистки туристи в индийски Кашмир миналия месец. 26 души загинаха тогава.
Пакистан заяви, че Индия е изстреляла ракети на три места, но в изявление на индийското правителство не се уточнява естеството на ударите.
След експлозиите е имало прекъсване на електрозахранването в Музафарабад, столицата на пакистанския Кашмир, съобщиха очевидци.
Говорител на пакистанските военни заяви пред телевизионната мрежа Geo, че пакистанската реакция е в ход, без да дава подробности.
Хималайският регион Кашмир, в който преобладаващо живеят мюсюлмани, е обект на претенции както от Индия, така и от Пакистан и е бил място на множество войни, бунтове и дипломатически конфликти.
След разделянето на субконтинента през 1947 г., след обявяването на независимостта от британското управление, се очакваше Кашмир да стане част от Пакистан, както и други региони с мюсюлманско мнозинство. Въпреки това Кашмир се присъедини към Индия през октомври 1947 г.
В крайна сметка Кашмир беше разделен между Индия с хиндуистко мнозинство, която управлява долината Кашмир, Джаму и Ладакх и Ислямски Пакистан, който контролира Азад Кашмир („Свободен Кашмир“) и Северните райони; и Китай, който държи Аксай Чин. Управляваният от Индия Кашмир има население от около 7 милиона души, от които близо 70% са мюсюлмани.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че индийскитe удари срещу цели в Пакистан и контролирания от Пакистан Кашмир са „срам“. В разговор с репортери в Белия дом Тръмп каза, че току-що е чул за засилването на военните действия, които са се случили през последните часове.
„Светът не може да си позволи конфронтация между Индия и Пакистан“. Това заяви генералният секретар на ООН Антонио Гутериш.
Разпоредба от индийската конституция, член 370, предвижда частична автономия за Джаму и Кашмир. Тя е изготвена през 1947 г. от тогавашния министър-председател на щата, шейх Абдула, и е приета от първия министър-председател на Индия Джавахарлал Неру. Въпреки че е замислена като временна, тя е включена в Конституцията на Индия през 1949 г. от учредителното събрание.
През август 2019 г. правителството на премиера Нарендра Моди отмени полуавтономния статут на Кашмир с ход, който според него ще интегрира по-добре региона с останалата част от страната. Щатът беше реорганизиран в две федерално администрирани съюзни територии - Джаму и Кашмир и Ладакх. Пакистан категорично възрази, понижавайки дипломатическите отношения с Индия.
Моди казва, че решението му от 2019 г. е върнало нормалността в Кашмир след десетилетия на кръвопролития. Според индийски официални лица насилието е намаляло през последните години, с по-малко мащабни атаки и нарастващ брой туристи. Въпреки това, все още се съобщава за целенасочени убийства на цивилни и силите за сигурност.
През 2024 г. Джаму и Кашмир проведоха първите си местни избори след отмяната на автономията през 2019 г. Няколко новоизбрани законодатели настояха за частично възстановяване на член 370. Ключови регионални партии бойкотираха или критикуваха вота, заявявайки, че победителите няма да получат никаква реална политическа власт.
Още от Свят
Иран иска да ликвидира Тръмп
Това заяви бившият съветник по национална сигурност на американския президент
Бившата първа дама на САЩ с нова инициатива с фокус върху женското здраве
Джил Байдън ще ръководи инициатива на калифорнийски мозъчен тръст
Редица чуждестранни лидери в Мосвка за Деня на победата
По време на честванията на Деня на победата Владимир Путин ще проведе повече от 15 двустранни срещи