
Спестяването често изглежда трудно за много хора
Спестяването на пари може да изглежда трудно, в зависимост от финансовата ви ситуация. Въпреки това, то е важна практика за всеки, който има за цел финансова стабилност.
Няма точно определена сума, която трябва да спестявате всеки месец. Вместо това, целта за спестявания трябва да бъде адаптирана спрямо вашите доходи, бюджет и дългосрочни цели.
Първата стъпка към определянето на сумата, която трябва да спестявате, е да разпознаете краткосрочните и дългосрочните си цели.
Дългосрочната финансова цел обикновено се свързва с неща, които ще трябва да платите след 7 до 10 години или повече. Краткосрочните цели обикновено са тези с времеви хоризонт от пет години или по-малко, като например покупката на дом, пише Business Insider, цитиран от businessnovinite.bg.
Фонд за спешни случаи
Експертите препоръчват да имате спестени средства, покриващи разходите за три до шест месеца, за да можете да реагирате при спешни ситуации, като инциденти или загуба на работа. Този фонд трябва да бъде приоритет пред другите цели за спестяване, тъй като без него може да поставите под заплаха както краткосрочните, така и дългосрочните си планове.
Съществуването на фонд за спешни случаи ще ви осигури малко спокойствие, ако възникне непредвидена ситуация, като счупване на колата или внезапна загуба на работа.
Препоръчителни насоки за спестявания
Може да използвате утвърдено правило за управление на бюджета, като например метода 50/30/20. Според този подход, доходите се разделят на три категории - 50% за нуждите ви, 30% за желанията и 20% за спестявания и погасяване на дългове.
Според данни от Бюрото за преброяване на населението на САЩ, средният доход за едночленно домакинство в САЩ през 2022 г. е бил 39 630 долара. При този доход, спестяването на около 660,50 долара на месец би било препоръчително при използването на метода 50/30/20. Въпреки това, точната сума, която трябва да спестявате, ще зависи от вашите индивидуални цели и финансово положение.
Друг подход е 70-20-10 бюджетът, при който 70% от доходите се отделят за нужди и желания, 20% отиват за спестявания и инвестиции, а 10% за погасяване на дългове или дарения.
Ако смятате, че живеете от заплата до заплата, може да бъде по-трудно да намерите място за спестявания в бюджета си. Един начин да започнете е да проследите разходите си за един месец и да видите къде отиват парите ви. Може да откриете, че има разходи, които можете да намалите, или сметки, които можете да преговаряте.
Ако не можете да спестявате 20% от доходите си, Патрина Диксън, основател и изпълнителен директор на It's My Money, препоръчва да започнете с малки суми и постепенно да увеличавате спестяванията си в зависимост от бюджета.
"Започнете малко и увеличавайте сумата с времето, когато можете. Дори 20 долара на месец е добър старт,“ казва тя.
След като установите бюджет, търсете начини да намалите разходите си. Възможно е с времето да откриете, че можете да спестявате все повече — например от 20 на 30 долара и така нататък.
Източник: Dnes.bg
Най - четени
Последни
Кметът на Плевен зарадва учениците
- 30 април, 2025
Природният газ ще бъде по-евтин през май
- 30 април, 2025
"Зелена зона" в Бургас преминава в летен режим от 2 май
- 30 април, 2025
Още от Култура
Ученици на Бойко Павлов представиха изложба от авторски творби
Изложбата събра десетки родители, преподаватели, почитатели на изкуството и гости
Бургас почита слънчевото момиче на българската поезия
63 години от рождението на Петя Дубарова
Днес е Световният ден на книгата
23 април e символична дата за световната литература