
Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел
Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов, председател на БДЗП –Гоце Делчев, който ще обобщи данните от анализа на специална пресконференция в края на септември. Целта на преброяването е да се установи числеността на гнездящите бели щъркели на територията на страната.
„За момента има голяма динамика в състоянието на гнездата на белия щъркел. Това се дължи на факта, че той гнезди в населени места, в които някои хора искат да съжителстват с птиците, други – не, защото цапали много и затова искат гнездата им да бъдат преместени. Това не е редно и не е желателно, трябва да става много внимателно и само в краен случай“, уточни Димитър Попов.
Това е третото участие на гоцеделчевските доброволци в преброяването, което означава, че в рамките на 30 години се наблюдава състоянието на белия щъркел в България. При последното преброяване тази година доброволците са посетили 4 общини – Петрич, Симитли, Борино и Девин. Резултатите са доста интересни.
„Оказа се, че община Петрич е общината не само с най-много щъркелови гнезда. От общо около 600 гнезда, които ние сме регистрирали, повече от 300 са на територията на община Петрич. Това означава, че мястото е предпочитано за гнездене на белия щъркел, защото наблизо се намира река Струма, която предлага богато разнообразие на земноводни и влечуги, освен това и земеделието все още е живо в този край, така че има достатъчно храна за птиците“, коментира природозащитникът.
По думите му другото интересно е, че в община Борино има регистрирано само едно щъркелово гнездо, а в община Девин е нямало нито едно щъркелово гнездо. Преди 10 години там е имало едно щъркелово гнездо. Липсата на щъркели в този район се дължи на факта, че общите Девин и Борино са на по-голяма надморска височина, а щъркелите обичат по-ниските райони. В Община Доспат е установено едно щъркелово гнездо, но в него обаче е нямало щъркелова двойка.
„Колкото повече щъркели има, толкова по-малко препарати се използват в земеделието, така че наличието на щъркели в даден район, е индикатор за чистотата на съответната среда“, допълни Димитър Попов.
Източник: БНР
Още от България
Summer Rock Fest идва в Разлог за първи път
На сцената ще се качат няколко рок групи
Възстановяват движението по Е79 между Благоевград и Симитли
По първокласния път между двете населени места са извършени редица подобрения
Учители от Гоце Делчев с отличие на национален конкурс за педагогически специалисти
Над 100 педагози от цялата страна взеха участие в "Нестандартен учител"