2 май, 2025

България броудкастинг груп ЕООД е собственик на телевизионна програма с наименование Тв Дартс, започнала началото си от 2007г. От 2024 т. ще се излъчва на територията на цяла България с наименование BBG NEWS

Мангровите гори са пред изчезване

Мангровите гори са пред изчезване

Климатичните промени поставят природата на ръба на оцеляването

Изследванията показват, че мангровите гори на Малдивите – природен бариерен щит срещу бурите, са изправени пред сериозна заплаха от изчезване. Данните разкриват, че комбинация от покачване на морското равнище и промени в условията на Индийския океан води до масово загуба на мангрова покривка на много от островите.

От 2020 г. насам над половината от мангровите гори на някои малдивски острови са засегнати, според изследване, ръководено от Луси Карутърс и д-р Василе Ерсек от университета Нортумбрия. Експертите предупреждават, че този процес застрашава крайбрежните екосистеми по света, като причината е климатичната криза и екстремните климатични явления.

Заплашените мангрови гори – симптоми и изследвания

От 2020 г. мангровите гори на над една четвърт от Малдивите показват признаци на "замиране". Този процес води до постепенното влошаване и загуба на горите, което се потвърждава чрез сателитни изображения. Изследователите използват комбинирани методи за анализ – климатични данни, дистанционно наблюдение и полеви проучвания, за да идентифицират причините за измирането на мангровите гори. Една от основните причини се оказва повишената соленост на водата, която затруднява корените на мангровите дървета да се справят с условията и довежда до гибелта им.

Динамика на морското равнище и нови климатични условия

От 2017 до 2020 г. морското равнище в района се е покачило с над 30 mm годишно, което, комбинирано с изместването на дипола на Индийския океан, предизвиква значително повишаване на температурата на морската повърхност и води до наводняване на мангровите гори.

Негативните последици от липсата на приливно движение

Поради ограничените приливни движения в зоните на мангровите басейни, покачването на морското равнище буквално "удавя" горите. Натрупването на седимент в тези гори намалява, а солеността на почвата се увеличава до нива, които дори устойчивите на сол дървета не могат да понесат.

Предупреждения и бъдеще на мангровите гори

Д-р Василе Ерсек отбелязва, че драматичното измиране на мангровите гори на Малдивите е показателен пример за това как климатичните промени влияят върху екосистемите. Водещият автор на изследването Луси Карутърс също подчертава, че продължаващото затопляне на планетата може да предизвика по-често и по-интензивно проявление на феномена на дипола в Индийския океан, което може да доведе до нови събития, подобни на измирането на мангровите гори.

Въпросът за бъдещето на мангровите гори, които векове наред са съществували на границата между сушата и морето, остава критичен. Дали те ще успеят да преживеят бързите климатични промени зависи от глобалните действия за справяне с климатичната криза днес. 

източник: meteobalkans.com

Сподели:

Още от Свят

Мощно земетресение удари Южна Америка, има опасност от цунами

Епицентърът е край южните брегове на Чили и Аржентина

TikTok получи глоба за 530 млн. евро

Компанията заяви, че ще обжалва решението

Котка оцеля при падане от 115 метра

До нея намерили труповете на собствениците ѝ