
Какво причинява пролетната умора?
Слънцето се показва, денят става по-дълъг, дърветата цъфтят… и въпреки това на теб ти се иска да се завиеш с одеяло и да спиш до юни. Познато? Добре дошъл/а в сезона на пролетната умора.
Но какво всъщност стои зад това усещане? Мит ли е или медицински факт? И можем ли изобщо да се борим с него, без да изпием 14 кафета и да се облеем с етерични масла?
Пролетната умора не е официална диагноза, но е реален феномен, който много хора изпитват. Причините са комплексни и включват:
Хормонални промени
След зимата нивата на мелатонин (хормонът на съня) все още са високи, а тези на серотонин (хормонът на доброто настроение) все още се стабилизират. Това води до усещане за умора, сънливост и леко влошено настроение.
Температурни колебания
През март и април времето буквално се държи като непредсказуем тинейджър –топло, студено, вятър, слънце, дъжд. Организмът се опитва да се адаптира към тези промени и понякога просто… се изтощава.
Зимни навици, пролетна реалност
След месеци с по-малко движение, по-тежка храна и малко слънце, пролетта ни заварва с празни батерии. Изведнъж очакваме от себе си енергия, мотивация и ентусиазъм, а реалността е друга.
Пролетната умора не е болест, но е реално усещане – нормален отговор на тялото към сезонния преход. Добрата новина? Отминава. А още по-добрата: можеш да ѝ помогнеш с няколко малки промени.
Най - четени
Последни
Тръм наложи мито и на медта
- 10 юли, 2025
Пожар пламна в района на Мурсалево
- 10 юли, 2025
Още от Здраве
Одобриха първата в света ваксина за малария при бебета и малки деца
Ще започне да се използва в африкански държави в рамките на седмици
Лесни начини да подобрим здравето на мозъка
С годините нашият мозък е подложен на промени
Разширени вени през лятото – как да се справим с неприятните симптоми?
Защо лятото влошава състоянието на вените?