
Ето няколко странни ефекта от това
Периодичното гладуване се наложи като една от най-популярните стратегии за отслабване през последните години. За разлика от класическите диети, които се фокусират върху какво ядем, този подход залага на кога се храним – като редуваме периоди на гладуване с периоди на хранене. Идеята е проста: когато не приемаме храна, тялото започва да използва мазнините като източник на енергия, което улеснява изгарянето им.
Но възниква важен въпрос: наистина ли периодичното гладуване е здравословно в дългосрочен план?
Ползи и предупреждения от експерти
Фитнес инструкторът Бхафика Пател коментира в публикация от 10 май, че гладуването може да бъде изключително полезно, когато се прилага разумно: „То регулира нивата на инсулин, подпомага храносмилането и стимулира изгарянето на мазнини, като дава на тялото почивка от постоянното хранене.“
Въпреки това, тя подчертава, че режимът не е подходящ за всеки, особено за жени с хормонални нарушения, синдром на поликистозни яйчници (PCOS) или проблеми с щитовидната жлеза. В такива случаи гладуването може да предизвика повече вреда, отколкото полза.
Според Пател, пет от най-честите странични ефекти включват:
-
Повишени нива на кортизол
Продължителното гладуване се възприема от тялото като стресов фактор, което повишава производството на кортизол – хормона на стреса. Това може да доведе до тревожност, умора и дори натрупване на мазнини в корема. -
Хормонален дисбаланс
При жените гладуването може да наруши нивата на естроген и прогестерон, да повлияе на менструалния цикъл, настроението и дори плодовитостта. -
Забавен метаболизъм
Прекалено честото или продължително гладуване може да активира така наречения „режим на оцеляване“, при който метаболизмът се забавя, а тялото започва да съхранява енергия. Това може да доведе до застой в отслабването или дори напълняване. -
Храносмилателни проблеми
Нерегулярното хранене често води до подуване, киселини и запек, което е знак, че червата не функционират оптимално. -
Нездравословна връзка с храната
При някои хора периодичното гладуване може да доведе до обсесивно поведение – преяждане, чувство за вина и крайности, които вредят на психическото и физическо здраве.
Кога и за кого режимът работи?
Д-р Бхавна Гарг, старши диетолог в Yashoda Super Speciality Hospital, обяснява в интервю от март 2025 г., че периодичното гладуване може да бъде полезен инструмент, когато се прилага правилно: „Този режим естествено намалява калорийния прием, подобрява инсулиновата чувствителност, подпомага храносмилането, намалява възпалението и може да подобри мозъчната функция.“
Според д-р Гарг, това е подходящ вариант за хора, които предпочитат по-гъвкав хранителен режим, без да изключват цели групи храни.
Периодиното гладуване има реални физиологични ползи, но не е универсално решение. Преди да го приложите, е препоръчително да се консултирате с диетолог или лекар, особено ако страдате от хормонални, метаболитни или психо-емоционални проблеми. Тялото не е часовник – слушайте сигналите му.
източник: fakti.bg
Най - четени
Последни
Трима мъже пребиха полицай в Благоевград
- 25 май, 2025
Обявиха въздушна тревога в Йерусалим
- 25 май, 2025
Откриха мъртви петима скиори в Швейцария
- 25 май, 2025
Още от Здраве
Може ли да ни навреди периодичното гладуване
Ето няколко странни ефекта от това
Ранни признаци, които показват, че черният дроб е увреден
Добре е да се правят профилактични прегледи от специалист
Тези етерични масла помагат срещу вируси и бактерии
Добре е да се консултираме с лекар преди да ги използваме