Най-старото селище в Европа се намира на албанския бряг на Охридското езеро
- 27 юли, 2025

Екипите проучиха както бреговете на Охридското езеро, така и подводните зони
Археолози определиха праисторическият обект Лин на албанския бряг на Охридското езеро като най-старото селище на колове на Европа, предаде БГНЕС.
Недалеч от Поградец, сред красивата природа на брега на Охридското езеро се намира едно от най-важните археологически открития на Стария континент през последните години. Праисторическият обект Лин бе определен като най-старото селище на кокили на континента. Това е резултат от четиригодишни проучвания на швейцарски и албански археолози в рамките на проект.
Благодарение на много добре запазени слоеве от дърво, редки органични материали и многобройни керамични съдове, изследователите успяха да датират точно обекта, който е бил населен още в края на VII хилядолетие преди нашата ера, съобщи лично швейцарският посланик в Албания Рут Хубер.
"Разкопките отново дадоха много добри резултати. Сега можем да потвърдим, че това е най-старата колония на кокили в Европа с запазени дървени и органични материали. Това е много рядко. Това, което откриваме тук, е ценно не само за археологическите изследвания, но и за историята на човешката цивилизация“. Това каза пред "Ора нюз" професор Алберт Хафнер, специалист по езерови цивилизации и директор на проекта за швейцарската част
Екипите проучиха както бреговете на Охридското езеро, така и подводните зони. На мястото са открити впечатляващи структури: добре стратифицирани изкопи, дървени фундаментни колове, датиращи от преди няколко хилядолетия, слоеве от керамика, фино украсени с отпечатъци – считани за една от най-старите форми на грънчарство – както и инструменти, кости и предмети от ежедневието.
"Намерихме голямо количество археологически материали: керамика, инструменти, кости, камъни... Всеки предмет разказва история. Тези елементи ни показват, че това село на кокили е било оживен център, вероятно свързан с търговските пътища към адриатическото крайбрежие“, каза албанският археолог Адриан Анастаси.
Мястото в Лин предлага изключителни условия за съхранение благодарение на постоянната влажност на почвата и естествената защита, която предлага езерото. Тази уникална среда позволява да се съхранят органични материали, които често липсват на други места. За изследователите Лин предлага „отворен прозорец“ към ежедневието на първите общности в Европа.
Резултатите от тази първа фаза проправят пътя за нов подход към историята на езерните селища. Учените се надяват да задълбочат изследванията си, за да разберат по-добре социалните, икономическите и екологичните динамики на неолитни народи в региона.
Албанските власти, в тясно сътрудничество с изследователите и швейцарските партньори, вече обмислят да популяризират обекта в Лин от туристическа, образователна и културна гледна точка. Водят се преговори за включването на обекта в индикативния списък на ЮНЕСКО като изключително свидетелство за европейската езерна култура.
Източник: Дарик
Най - четени
Последни
Голям пожар в махала "Дрънкалица" в Симитли
- 27 юли, 2025
Новоднения заляха Китай
- 27 юли, 2025
Още от Развлечение
Трик за бързо охлаждане на колата без климатик
Полезен метод, ако сте бързали и сте оставили прозорците затворени
Най-старото селище в Европа се намира на албанския бряг на Охридското езеро
Екипите проучиха както бреговете на Охридското езеро, така и подводните зони
7 храни, които да избягвате в жегите – и 7, които естествено ви охлаждат
Горещините са тук, но с правилното меню може да им покажем вратата!