17 юли, 2025

България броудкастинг груп ЕООД е собственик на телевизионна програма с наименование Тв Дартс, започнала началото си от 2007г. От 2024 т. ще се излъчва на територията на цяла България с наименование BBG NEWS

Празнуваме деня на Света Марина

Празнуваме деня на Света Марина
Източник: bntnews.bg

В българските народни вярвания тя е известна като Огнена Марина

На 17 юли православната църква отдава почит към Света великомъченица Марина – млада и непоколебима християнка, която на едва 16 години става символ на вярата и смелостта в името на Бог. Според житията, Света Марина е родена в Антиохия Писидийска и е дъщеря на жрец идолопоклонник, но още като тийнейджърка приема християнството и отказва да се откаже от вярата си, въпреки жестоките мъки, на които е подложена.

В българските народни вярвания тя е известна като Огнена Марина и се свързва с небесния огън, който пречиства и защитава. Празникът ѝ се отбелязва в третия ден от т.нар. „горещници“ – три поредни дни през юли, посветени на светиите Юлия, Марина и Емилиян. Тези дни са особено специални в народната традиция и са свързани с множество обреди, магии и строги забрани.

Какво не трябва да се прави на Света Марина и в „горещниците“?
Забранено е ръкоделие и всякаква работа с ръце. Народът вярва, че всичко изработено през тези горещи дни ще бъде проклето и ще изгоря или ще се развали, затова жените не плетат, не шият и не тъкат.

Не се пресича огън, освен живия огън на празника. Този специален огън се палва вечерта на 17 юли и се прескача за здраве. От него всеки си взема жар, за да запали домашното огнище, което според поверията пази дома от болести и злини.

Не се къпе във вода от обикновени извори или реки. Има поверие, че в дните на „горещниците“ от засъхнали корита може да бликне вода със силна лечебна сила. Тази вода, ако човек се окъпе в нея, ще го предпази от болести през цялата година.

Избягвайте спорове, клюки и лоши думи. Горещниците се считат за дни на духовно пречистване, в които доброто настроение и мирът в дома са от особено значение.

Интересни факти и традиции, свързани със Света Марина
Иконографията на Света Марина я изобразява седнала на трон, с кръст в дясната ръка и лявата ръка пред гърдите. Тази поза символизира нейната духовна сила и мъченичество.

Празникът се свързва с началото на жътвата и сеитбата, като Марина се счита за покровителка на нивите и плодовете на земята. В миналото селяните са й се молели за добър добив и защита от природни бедствия.

В някои региони на България и до днес се изпълняват седенки с магии и песни за любов, които започват именно на 17 юли. Смята се, че в този ден могат да се заченат желания и да се привлекат късмет и здраве.

Имен ден празнуват всички, които носят имената Марин, Марина и Маринела – честито на всички именици! Празникът е част от цикъл от летни празници, които са смесица от християнски и древни земеделски обичаи.

Какво ни учи традицията днес?
Света Марина е символ не само на религиозната вяра, но и на връзката между човека и природата, която е била от изключително значение за живота на предците ни. Дните на „горещниците“ напомнят за нуждата да уважаваме природните сили, да се пазим от излишни напрежения и да се вслушваме в мъдростта на традицията.

С днешна дата, когато животът ни е все по-бърз и технологичен, тези стари поверия ни канят да намерим баланс и хармония с природата и помежду си. Да уважаваме почивката, да се грижим за здравето си и да не нарушаваме енергията на тези особени дни.

Сподели:

Още от България

Информационна кампания на РЗИ-Благоевград в Якоруда

В помощ на всички заинтересовани лица

Затварят част от ул. "Васил Априлов" в Благоевград поради ремонт

Мерките ще важат до приключване на ремонтните дейности

Село Влахи се стяга за събор

Църковното настоятелство кани всички на празника