в петък лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че ще върнат мандата за съставяне на правителство, след като Румен Радев им го връчи
Днес от 10.00 ч. в изпълнение на Конституцията държавният глава Румен Радев ще връчи мандат за съставяне на правителство на кандидата за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група в 51-вото Народно събрание – тази на ГЕРБ-СДС. .
Държавният глава обяви намеренията си на 19 декември 2025 г. в края на консултациите с представители на парламентарните групи в парламента, направени след оставката на правителството, начело с премиера Росен Желязков след многохилядни протести в цялата страна. Консултациите започнаха на 15 декември.
Според Конституцията, след оставката на кабинета и консултациите, президентът трябва да започне нова процедура по връчване на проучвателни мандати за съставяне на правителство.
Източник: Дарик

Още от Политика
Нови правила за трудовия стаж
Мащабни промени и в МВР
От 1 август се повишава акцизът върху тютюна
Прогнозата предвижда допълнителни 155,9 млн. евро от акциз и ДДС за 2026 г.
Роботът Робърт е първият член на новия консултативен съвет
Роботи ще съветват министър Иван Василев