
Продължават да нанасят сериозни щети на природата, земеделието и туризма
Горещата вълна, обхванала Балканския полуостров, доведе до тревожна ситуация в Албания, където природата буквално гори пред очите на властите и гражданите. Министерството на отбраната на страната съобщи, че за последното денонощие са регистрирани 24 горски пожара, като четири от тях остават активни и към момента, продължавайки да нанасят сериозни щети на природата, земеделието и туризма.
Огненият ад в Национален парк "Люра"
Най-тревожна е ситуацията в Национален парк "Люра" в окръг Дибра (Дебър), в североизточната част на страната. Пожарът там бушува от няколко дни, изпепелявайки значителни горски територии, част от които са частично защитени зони с вековни дървета и уникална флора. По последни данни, две огнища продължават да горят, като едното е вече изолирано, но другото се разраства на трудно достъпен терен.
Парк „Люра“ е известен с живописните си езера, алпийски пейзажи и стари гори от черна бор, бук и кестен. Опожаряването на този район не е просто загуба на дървесна маса, а екологична катастрофа, която може да има последствия за биоразнообразието в цяла Северна Албания.
Другите три фронта: Булчиза, Фиер и Химара
Община Булчиза, също в окръг Дибра, се бори с друг сериозен горски пожар, който се е разгорял повторно, въпреки усилията на пожарникари и доброволци. Засегнати са над 32 хектара тревиста и храстовидна растителност, като рискът от разрастване остава висок поради сухия вятър.
В югозападния окръг Фиер, близо до село Горишова, стихията е особено трудна за овладяване. Силният вятър и пресеченият терен възпрепятстват действията на огнеборците. Засегнати са и обработваеми земи – важен земеделски ресурс за региона.
Южната крайбрежна община Химара, известна с красивите си плажове и туристически селища, също се оказа на прицел на огъня. Пожарът избухна край село Борш, известно с дългата си ивица с маслинови насаждения. Гори цял горски масив, като пламъците достигнаха опасна близост до къщи и туристически обекти.
Маслинови дървета в пепел: Стопански и културен удар
Най-сериозната загуба до момента е унищожаването на над 3000 маслинови дървета, според Министерството на отбраната. Това не е просто загуба на реколта — това е удар по поминъка на местните хора, по аграрната икономика и по традиционната култура на региона.
Маслината е не само символ на Средиземноморието, но и основен източник на доходи за стотици семейства. Възстановяването на такъв вид култура отнема десетилетия, а последствията ще се усещат дълго.
Албанската армия в помощ на пожарникарите
Властите мобилизират всички възможни сили. Към пожарникарите са се присъединили единици от албанските въоръжени сили, които участват с техника и хора в борбата със стихията. В някои райони се обмисля и използване на въздушни средства – включително хеликоптери – ако ситуацията се влоши.
Пожарите и климатичната криза
Горските пожари в Албания не са изолирано бедствие, а част от по-голямата картина на климатичната криза в Европа. Повишените температури, продължителните суши и намалената влажност създават перфектните условия за бързо разпространение на пламъците. Само през последния месец в региона на Балканите бяха регистрирани над 100 сериозни пожара.
Надеждата е, че през следващите дни температурите ще се понижат, а вятърът ще отслабне, което ще даде възможност за окончателно потушаване на огнищата. Властите подготвят и план за възстановяване на опожарените райони, включително чрез залесяване и компенсиране на земеделски стопани.
източник: meteobalkans.com
Още от Балкани
Истанбул страда от невиждана суша
Най-ниски валежи от 65 години насам
Редица пожари бушуват в Албания
Продължават да нанасят сериозни щети на природата, земеделието и туризма
Сръбският президент помилва жена врязала се в група студенти на протест в Белград
Той нарече обвиненията към нея "несправедливости, причинени от прокуратурата и съда"