
Китай прати в Космоса иновативни тухли, изработени от лунна почва. Страната прави опит да построи своя база на Луната.
Товарна ракета с образци от тухли излетя на 15 ноември вечерта към космическата станция "Тянгун" като част от мисията на Пекин да изпрати хора на Луната до 2030 г. и да изгради постоянна база там до 2035 г.
"Китай изстреля товарния кораб "Тянджоу-8" от Центъра за изстрелване на спътници в Уенчан в петък вечерта, за да направи доставки за орбиталната си космическа станция "Тянгун", съобщи държавната информационна агенция Синхуа, като се позова на Китайската космическа агенция.
През последните десетилетия Китай инвестира милиарди евро в космическата си програма, за да настигне Съединените щати и Русия.
Няколко проби от тухли с различен състав ще бъдат подложени на екстремни условия, подобни на тези, които се срещат на Луната. В това число се взима на предвид и температурата, която може да варира драстично, потенциално от -190°C до +180°C.
Второ, тъй като Луната не е защитена от атмосфера, тя е подложена на въздействието на голямо количество космическа радиация и микрометеорити. Лунните земетресения също могат да отслабят структурите, изградени върху нейната почва.
"Китайският експеримент има добри шансове за успех и резултатите ще проправят пътя за изграждане на лунни бази", смята професорът по астрофизика в университета Кийл в Обединеното кралство Яко ван Лоон, предаде БГНЕС.
Други държави, които имат амбиции да изградят лунна база, работят по създаването на тухли, които имитират лунната почва.
Източник: Bulgaria ON AIR
Още от Свят
Тръмп реши да не отменя визите за гражданите на Румъния
Визите за румънски граждани трябваше да отпаднат около 31 март
Една жена загина в Щутгарт, след като кола се вряза в група хора
Полицията определи инцидента като трагично пътно-транспортно произшествие
Мощно земетресение удари Южна Америка, има опасност от цунами
Епицентърът е край южните брегове на Чили и Аржентина