ЮЗУ "Неофит Рилски" поставя началото на майсторски STEM класове
- 28 февруари, 2025

Специален гост и лектор беше директорът на Института по образование към МОН проф. д-р Галин Цоков
В Югозападния университет „Неофит Рилски“ се проведе първият по рода си университетски майсторски STEM клас – „Виртуални и реални светове в STEM обучението“. Форумът събра учители по природни науки от Благоевградска и Кюстендилска област, които имаха възможност да се запознаят с най-новите технологии и STEM методологии в образованието.
„В днешния ден има много символика. Точно пред една година – на 27 февруари, този STEM център беше открит. Сега вече се събираме, за да поставим основите на първия майсторски клас. Ние тематично сме доказали, че имаме много сериозни успехи в природните науки. Отдава ни се обучението по математика, по химия, по биология, по физика, по компютърни и информационни науки. Затова трябва да направим всичко възможно, така че днешното поколение да припознае математиката и природните науки като един от начините за просперитет както в личностен план, така и от гледна точка на развитието на държавата“, каза ректорът проф. д-р Николай Марин, който откри майсторския клас. Ректорът допълни още, че инициативата е част от по-широка поредица събития, които още в рамките на тази година да завършат с откриването на регионалния STEM център в Университетската база „Бачиново“.
Специален гост и лектор на майсторския клас беше директорът на Института по образование към Министерството на образованието и науката (МОН) проф. д-р Галин Цоков. Той поздрави ръководството за инициативата и посочи, че това е един от начините за създаване на нови възможности за интегриране на STEM подходите в учебния процес и подпомагане на учителите в прилагането на иновативни образователни практики.
Проф. Цоков съобщи още, че до средата на 2026 г. в страната във всяко едно училище ще бъдат изградени 2 300 STEM центъра, като много от тях вече функционират. Той изнесе лекция на тема „STEM обучението: Интеграция, иновации и развитие на умения за живота“, с която започна същинската част на събитието.
Акцент върху образователния подход STEM в началния етап на основното образование постави деканът на Факултета по педагогика проф. д-р Янка Стоименова, а гл. ас. д-р Дамяна Грънчарова от Катедрата по химия запозна участниците с теоретичните основи на STEM технологиите.
Майсторският клас продължи с практически упражнения, които включваха работа с VR и AR технологии, 3D принтери, стереоскопични технологии, интерактивни симулации (Mozaweb и PhET Colorado), измервания със сензори.
След практическата част участниците получиха сертификати и сувенири, изработени по време на демонстрацията с 3D принтера.
Сред гостите на събитието бяха началникът на Регионалното управление на образованието – Благоевград Ивайло Златанов, заместник-ректорът по научноизследователската дейност и докторантското развитие доц. д-р Петрана Стойкова, директорът на Дирекция „Научни и образователни програми“ проф. д-р Иванка Станкова, както и представители на академичната общност.
Още от България
В Самоков беше открита фотоизложба посветена на Деня на Европа
Събитието отличи най-добрите фотографии, отразяващи европейското във всекидневието на хората
Габрово получи етикет 'Мисия на ЕС за климатична неутралност'
Това е признание за неговия успешен договор за климатичен град, който проправя пътя към хоризонта до 2030 г.
С вълшебна феерия от танци, песни и изкуство СУ "Братя Каназиреви" отбеляза патронния си празник
За пета поредна година училищният двор се превърна в сцена на таланта и вдъхновението