3 май, 2025

България броудкастинг груп ЕООД е собственик на телевизионна програма с наименование Тв Дартс, започнала началото си от 2007г. От 2024 т. ще се излъчва на територията на цяла България с наименование BBG NEWS

Защо засаждането на дървета в Арктика може да бъде вредно?

Защо засаждането на дървета в Арктика може да бъде вредно?

Потъмняването на повърхността и ефектът върху климата

Засаждането на дървета е често възприемано като един от най-ефективните начини за борба с глобалното затопляне, тъй като дърветата поглъщат големи количества въглероден диоксид от атмосферата. Но ново проучване предупреждава, че засаждането на дървета в арктическите и субарктическите региони може да донесе повече вреда, отколкото полза за климата.

Екосистемите на Арктика - уникални и чувствителни

Изменението на климата отваря възможности за създаване на гори на север, но този процес не е толкова прост. Според международен екип учени, ръководен от Йепе Кристенсен от Университета в Орхус, арктическите почви съхраняват повече въглерод от всички земни растения. Тези почви са изключително уязвими и дори леки промени, като проникване на корените на дърветата, могат да нарушат баланса.

Потъмняването на повърхността и ефектът върху климата

Зимният сняг в Арктика играе ключова роля в енергийния баланс на региона, като отразява слънчевата светлина. Зелените и кафявите корони на дърветата обаче поглъщат тази енергия и водят до нагряване на почвата. Според учените това потъмняване може да ускори топенето на леда и увеличава загубата на отразена слънчева светлина, което на свой ред допринася за глобалното затопляне.

Рискове от засаждането на дървета в северните региони

Северните райони вече са изправени пред природни бедствия като горски пожари и суши, които засягат растителността. Създаването на горски масиви в тези региони може да увеличи риска от загуба на въглерода, складиран в дърветата, ако те бъдат унищожени при такива бедствия.

Алтернативни природосъобразни подходи за климата в Арктика

Изследователите предлагат подкрепа на устойчиви популации от големи тревопасни животни като карибу. Тези животни могат да помогнат за охлаждането на тундрата, като предотвратяват натрупването на сняг, което изолира почвата и води до размразяване на вечната замръзналост. 

Приоритет на биоразнообразието и нуждите на местните общности

Засаждането на дървета може да бъде полезно в много части на света, но в Арктика базираните на природата решения, които включват и подкрепят биоразнообразието, са по-подходящи. Големите тревопасни животни не само спомагат за запазването на биологичното разнообразие, но са и ценен ресурс за местните общности.

Накратко, докато засаждането на дървета има своето място в борбата с климатичните промени, прилагането му в Арктика изисква по-задълбочено разбиране на екосистемата. Този подход би осигурил по-балансирано и ефективно решение за смекчаване на климатичните промени в региона.

източник: meteobalkans.com

Сподели:

Още от Свят

Тръмп реши да не отменя визите за гражданите на Румъния

Визите за румънски граждани трябваше да отпаднат около 31 март

Една жена загина в Щутгарт, след като кола се вряза в група хора

Полицията определи инцидента като трагично пътно-транспортно произшествие

Мощно земетресение удари Южна Америка, има опасност от цунами

Епицентърът е край южните брегове на Чили и Аржентина