Заседанието на НСТС е отменено заради бойкот от работодателите
Предстои правителството да одобри проектобюджета за 2026 година и да го внесе в Народното събрание. До тук се стигна, след като планираното за днес заседание на НСТС беше отменено. Причината – отказът на работодателските организации да участват в него.
Вчера стана ясно, че работодателите отново отказват да седнат на масата на преговорите. В позиция до медиите те уточниха, че не подкрепят идеята за увеличение на осигурителните вноски с 2 процентни пункта и за двукратно повишаване на данъка върху дивидента.
Миналата седмица тристранката отново се провали заради несъгласие на бизнеса със заложените параметри от страна на властта. По-рано тази седмица пък синдикатите проведоха среща с представители на ГЕРБ и обсъдиха разчетите в проектобюджета. Профсъюзите одобриха заложените параметри за следващата година.
В бюджета са предвидени рекордно високи приходи и разходи – над 50 млрд. евро, бюджетен дефицит в рамките на 3%, увеличение на осигуровките с 2 процентни пункта, удвояване на данъка върху дивидента до 10%, както и ръст на заплатите в бюджетния сектор с минимум 5%.
Така план-сметката, предложена от Министерството на финансите, предстои да бъде внесена за разглеждане в Народното събрание.
Източник: БНТ

Още от Политика
Нови правила за трудовия стаж
Мащабни промени и в МВР
От 1 август се повишава акцизът върху тютюна
Прогнозата предвижда допълнителни 155,9 млн. евро от акциз и ДДС за 2026 г.
Роботът Робърт е първият член на новия консултативен съвет
Роботи ще съветват министър Иван Василев