С мотив "провал в управлението на сектор околна среда и води"
Днес Народното събрание ще гласува проект за решение относно вот на недоверие към Министерския съвет, ръководен от премиера Росен Желязков, с мотив "провал в управлението на сектор околна среда и води". Според публикуваната на сайта на парламента програма, това е първа точка в дневния ред за днешното пленарно заседание.
Вотът на недоверие беше внесен от парламентарната група на "Величие" с подкрепата на депутати от групите на "Морал, единство, чест" (МЕЧ) и "Възраждане" - общо 48 народни представители.
Разискванията по вота бяха в сряда и продължиха близо четири часа. По време на тях подкрепа за вота на недоверие обявиха депутатите от "Алианс за права и свободи". Тяхната парламентарна група има 15 народни представители. Подкрепа за вота заявиха и от "Продължаваме промяната" (ПП), които имат 17 депутати от общата парламентарна група с "Демократична България". Вчера председателят на ПП Асен Василев заяви пред медиите в парламента, че оттук нататък "Продължаваме промяната" ще подкрепя вотове на недоверие, които не ни отдалечават от Европа. Той припомни позицията на партията да се въздържа от гласуване при вотове на недоверие до 8 юли, когато беше взето окончателното решение за присъединяване на България към еврозоната от 1 януари 2026 година.
Вотът няма да мине, защото няма предпоставки, каза премиерът Росен Желязков пред журналисти в Рим.
Вотът на недоверие би бил успешен, ако за проекта на решение гласуват 121 депутати. С подкрепата, заявена от "Алианс за права и свободи" и "Продължаваме промяната", вносителите на вота биха могли да разчитат на общо 86 гласа "за", при липса на отсъстващи народни представители, информира БТА.

Още от Политика
Нови правила за трудовия стаж
Мащабни промени и в МВР
От 1 август се повишава акцизът върху тютюна
Прогнозата предвижда допълнителни 155,9 млн. евро от акциз и ДДС за 2026 г.
Роботът Робърт е първият член на новия консултативен съвет
Роботи ще съветват министър Иван Василев