Леденият континент е достигнат снощи в 22.20 часа българско време
Научноизследователският кораб „Св. св. Кирил и Методий“ с бордови номер 421 вече е в Антарктида. Леденият континент е достигнат снощи в 22.20 часа българско време, съобщиха членове на екипажа.
Корабът ще осигурява Българската антарктическа база „Свети Климент Охридски“ в рамките на трета поредна полярна експедиция.
Предстои транспортираната с кораба група от научни и логистични работници, натоварена в Ушуая, да бъде разтоварена на българския бряг, след което ще започне разтоварването и на транспортирания от кораба товар, предназначен за довършване на построяването на новия лабораторен модул, провеждането на научноизследователските проекти през този полярен сезон и осигуряването на необходимите хранителни и енергийни запаси за нормалното функциониране на базата.
При плаването в Антарктика на борда на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“ е капитан-лейтенант Кристиян Иван Агилера (Cristian Ivan Aguilera), офицер от Военноморските сили на Аржентина (Armada Argentina), който ще продължи практиката по осигуряване на кораба с актуална информация за хидрометеорологичната обстановка в района на плаването му, получавана от Хидрографската служба на ВМС на Аржентина.
Задграничното плаване на полярния ни кораб започна на 7 ноември от Морска гара във Варна. Военните моряци ще прекарат 45 дни на Ледения континент, преди да поемат обратно.
Източник: БНР
Най - четени
Последни
Времето на 22 юни 2026 г.
- 22 юни, 2026
Гърция ще следи плажовете с дронове
- 21 юни, 2026

Още от Развлечение
21 юни - Международен ден на йогата
За ползите от йогата за цялостното здраве и благополучие
Край на чакането: GTA VI приема поръчки за pre-order
Датата на излизане на дългоочакваното продължение е 19 ноември
Пол Маккартни на 84
Бившият член на The Beatles продължава да бъде активен творец