По Конституция от ГЕРБ-СДС ще имат седем дни, за да предложат състав и структура на редовен кабинет
На 15 януари (сряда) от 12:00 ч. държавният глава Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на кандидата за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група в 51-ото Народно събрание - тази на ГЕРБ-СДС. Това съобщиха от прессекретариата на президента.
По Конституция от ГЕРБ-СДС ще имат седем дни, за да предложат състав и структура на редовен кабинет. Папката могат да върнат и празна, ако се откажат от опцията да управляват със свой мандат. Тогава по процедура президентът дава възможността на вторите в Народното събрание - ПП-ДБ. Когато проучвателният мандат е приключил успешно, президентът предлага на Народното събрание да избере кандидата за министър-председател.
Държавният глава забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите.
"Ще дам още малко време - няколко дни, с надеждата преговарящите да осъзнаят, че тяхната отговорност не е само пред собствените им избиратели и партии, а пред целия български народ", каза точно преди седмица Румен Радев.
Източник: Дарик
Най - четени
Последни
Александър Вучич обяви оттеглянето си от властта
- 28 юни, 2026
Времето на 28 юни 2026 г.
- 28 юни, 2026

Още от Политика
Нови правила за трудовия стаж
Мащабни промени и в МВР
От 1 август се повишава акцизът върху тютюна
Прогнозата предвижда допълнителни 155,9 млн. евро от акциз и ДДС за 2026 г.
Роботът Робърт е първият член на новия консултативен съвет
Роботи ще съветват министър Иван Василев